TÝM

Marie Peterková Hlouchová je vědeckým pracovníkem na Českém egyptologickém ústavu FF UK. Zároveň působí jako výkonná redaktorka časopisu Prague Egyptological Studies. Vystudovala egyptologii a historii v magisterském programu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde dokončila i doktorské studium egyptologie. Od roku 2014 se účastní domácích i zahraničních konferencí. Rovněž byla jednou z organizátorů mezinárodní studentské konference Current Research in Egyptology (CRE) 2018 v Praze.

V období 2018–2021 byla členem Permanent Committee CRE. Má zkušenosti z archeologických expedic v Egyptě a v Súdánu. Zabývá se náboženstvím Staré říše a rakvemi z období Staré říše, První přechodné doby a prvního tisíciletí př. n. l. V roce 2013 získala vnitřní grant FF UK „Božstva se slunečními aspekty v době Staré říše/The gods with solar aspects during the Old Kingdom“. V letech 2017–2019 byla členkou výzkumného týmu v projektu „The Rise and Development of the Solar Cult and Architecture in Third Millennium BC Egypt“ (GA ČR, reg. no. 17-10799S) a mezi lety 2020 a 2023 působila jako postdoc v projektu KREAS FF UK.

V tomto projektu je hlavní řešitelkou a zaměřuje se na dřevěné rakve a jejich socio-ekonomické implikace a na náboženský význam pohřebních schrán.

Věra Nováková je Ph.D. studentkou na Českém egyptologickém ústavu FF UK a pracovala v archivu ČEgÚ. V současnosti dokončuje doktorské studium egyptologie s disertační prací „Complexity of Ancient Egyptian Society during the First to Sixth Dynasty Based on Written Sources“.

Působí na Českém egyptologickém ústavu jako vědecký pracovník v rámci projektu GAČR (Staroegyptské pohřební schrány ze Staré říše a První přechodné doby. Evoluce, kontextualizace a význam). Věnuje se především materiální kultuře z období Staré říše (sarkofágy, rákosové rakve, keramika), ale zabývá se také různými socioekonomickými aspekty fungování staroegyptské společnosti (problematika domácností, partonátu).

Společně s Martinou Bardoňovou získala grantový projekt od Univerzity Karlovy „Patronát jako základ společenské struktury a hospodářských vztahů Staré a Střední říše?/Did patronage play an important role in the ancient Egyptian social structure and economic relations (Old Kingdom – end of the Middle Kingdom)?“ (GAUK 114815), a také spolupracovala na projektu GA ČR, No. 16-07210S: „Complex network methods applied to ancient Egypt data in the Old Kingdom (2700–2180 BC)“. Od roku 2018 se účastní archeologických expedic do Egypta a podílí se na vytváření archivní databáze ČEgÚ.

V tomto projektu se zaměřuje na kamenné sarkofágy, rákosové rakve, socio-ekonomické vazby majitelů/producentů schrán a jejich distribuci v rámci jednotlivých domácností v centru i provinciích.

Gersande Eschenbrenner Diemer se specializuje na dřevo a jeho ekonomické, umělecké a sociální vazby ve starém Egyptě. Dříve působila na University College v Londýně v rámci Marie Sklodowska-Curie Actions (2016–2018), spolupracovala s ArScAN laboratoří (CNRS-UMR 7041) a zastávala postdoktorandskou pozici na Univerzitě v Jaénu.

V současnosti je členkou projektu MORTEXVAR, který vede Carlos Gracia Zamacona (Univerzita of Alcalá de Henares), a členkou RIIPOA Network (www.riipoa.com), kde působí jako koordinátorka oddělení věnovaného materialitě. Díky kombinaci znalostí egyptologie a archeobotaniky spolupracuje jako expertka na dřevo s několika zahraničními misemi v Egyptě: Kubbit el-Hawa (Qubbet el-Hawa Project, Univerzita v Jaénu), Elefantina (Švýcarský ústav v Káhiře), Deir el-Medina (Francouzský ústav orientální archeologie v Káhiře [IFAO]), kde vede tým specialistů na studium dřevěného nábytku, a královské pohřebiště v západních wadích (Univerzita v Cambridge). Byla hlavní řešitelkou dvou projektů (2016–2019) podpořených Evropskou komisí a IFAO. Aktuálně působí také jako hlavní řešitelka jednoho projektu na IFAO ve spolupráci s několika zahraničními vědeckými partnery (Museo Egizio, Turín, Fitzwilliam museum v Cambridge, University College v Londýně, Universita v Pise; https://www.medjehuproject.com/).

V tomto projektu se soustředí na analýzu dřev, technologické aspekty a ochranné aspekty dřevěných rakví.

Dominika Uhrová je studentkou doktorského programu Egyptologie na FF UK. Svou diplomovou práci obhájila na téma „Offering Tables from the T.g-Area of Djedkare’s Pyramid Complex: Evidence on personal cult in the monument of Queen Setibhor“. V disertační práci se zabývá zdobenými pohřebními komorami z období Staré říše v memfidské oblasti a jejich socioekonomickými implikacemi.

V rámci daného projektu se zaměřuje na keramické rakve a výzdobu dřevěných rakví.