Egyptském muzeu v Turíně
Prosinec byl ve znamení výzkumu v Egyptském muzeu v Turíně, kde Gersande Eschenbrenner Diemer analyzovala dřevěné rakve. Výsledky budou brzy publikovány.
Uměleckohistorické muzeum Vídeň
Marie Peterková Hlouchová a Věra Nováková strávily konec května 2023 v Uměleckohistorické muzeum ve Vídni, kde se zabývaly studiem dřevěných rakví a jejich fragmentů, kamenných sarkofágů i keramických rakví v jeho sbírkách. Zkoumané dřevěné rakve a kamenné sarkofágy z Gízy pocházejí z vykopávek Hermana Junkera ze začátku 20. století. Poskytují zajímavé informace nejen ohledně výzdoby (dřevěné rakve), ale také z hlediska technických detailů (dřevěné rakve a kamenné sarkofágy). Kromě toho nabízejí vhled do sociálních struktur a pohřebních zvyků ze Staré říše a První přechodné doby. Zkoumány byly také keramické rakve z lokality Tura datované do Predynastické doby, které představují cenný komparativní materiál pro staroříšský korpus.
Poděkování:
Regina Hölzl, Karoline Halbwachs, Vanessa Novak
Britské muzeum a Petrieho muzeum v Londýně
V dubnu 2023 zkoumaly dvě členky týmu (Marie Peterková Hlouchová a Věra Nováková) dřevěné rakve, kamenné sarkofágy a rákosové rakve v Britském muzeu a Petrieho muzeu v Londýně. Tento výzkum se zaměřil na konstrukční detaily a techniky výzdoby na předmětech datovaných do Staré říše a První přechodné doby. Analyzovány byly jak nálezy z memfidské oblasti: Gíza, Abú Rawáš (kamenné sarkofágy) a Mejdúm (fragmenty dřevěné rakve), tak i na zástupce lokálních tradic z provinčních oblastí jako je Assiut (dřevěné rakve) nebo Dér el-Bahrí (fragmenty kamenných sarkofágů).
Poděkování:
Britské muzeum: Ilona Regulski, Tim Stanton
Petrieho muzeum: Anna Garnett, Lisa Randisi
https://www.britishmuseum.org/collection
https://collections.ucl.ac.uk/search/simple